Stratocluster

Stratocluster

Stratocluster je pražský improvizační soubor založený v roce 2013. Postupně se více zaměřili na multimediální rysy improvizace, do své práce zapojují zejména meotary, které umožňují spontánní, intuitivní improvizaci napříč různými médii, rovněž experimentují s textem, osvětlením a divadlem. V roce 2014 vystupovali mj. na festivalech Alternativa, vs. Interpretation a Ruins of Intolerance, v roce 2015 vydali lo-fi kazetu “jabka hrušky meotary” u vydavatelství Meteorismo. V květnu 2015 vydají u vydavatelství polí5 album.

Jejich vystoupení bude sestávat ze tří skladeb Iana Mikysky v provedení Stratoclusteru. První z nich, znepokojivou A House for Hanne Darboven (věnovanou německé umělkyni Hanně Darboven), otextoval Louis Armand. Vystoupí s ní zpěvačka Lucie Páchová, na kytaru ji doprovodí Ian Mikyska. Druhá skladba Contrabass-Contrabassist je sólo pro kontrabasistu a performera Ondřeje Komárka za doprovodu meotaru, a poslední skladbu Translace předvede celý ansámbl Stratocluster. Jde o koncert pro jeden hlas doprovázený sborem, sólový part zpívá Lucie Páchová. Do poslední skladby bude zapojen meotar a čtyři stroboskopy.

~

Stratocluster is a Prague-based improvisation ensemble founded in 2013. Since then, it has gradually come to focus more on multimedia aspects of improvisation, working most notably with overhead projectors as tools for direct, intuitive improvisation across media, as well as working with text, theatricality and lighting. In 2014, they performed at the Alternativa, vs. Interpretation, and Ruins of Intolerance festivals, among others, and in 2015 they released a lo-fi casette “jabka hrušky meotary” (apples, pears and overhead projectors) on the Meteorismo label. Their album on the polí5 label is set to be released in May 2015.

The program will feature three pieces by Mikyska performed by members of Stratocluster. The first, A House for Hanne Darboven, with text by Louis Armand, is an uncomfortable dedication to German artist Hanne Darboven, performed by vocalist Lucie Páchová and Ian Mikyska on prepared guitar. The second, Contrabass-Contrabassist is a solo dedication for double-bassist and performer Ondřej Komárek, aided by an overhead projector, and the final piece, for all the members of Stratocluster, Translace (Translation) is a concerto for voice and voices, with a solo part for Lucie Páchová, which makes use of an overhead projector and four stroboscopes.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s